East Africa News Post

Complete News World

Watch today Oscar 2021 Live TV Live Online for Free on Azteca TV and TNT for Mexico, Latin America and Spain: Casts, Winners, and 1-minute in Los Angeles |  Mexico

Watch today Oscar 2021 Live TV Live Online for Free on Azteca TV and TNT for Mexico, Latin America and Spain: Casts, Winners, and 1-minute in Los Angeles | Mexico

For the happiness of millions. The Come to the light (LIVE | LIVE | ONLINE) this Sunday at Art Deco Union Station, in Los Angeles, where the winners of each of the current categories will be finally known in this new edition of the concert organized by . The transmission of the event is responsible for the TNT and TV Azteca signals in Latin America, and is scheduled for 7:00 pm. The Oscars were marked by epidemic, and will include a smaller-than-usual red carpet, similar to the rug used at the Golden Globes and the Grammy Awards for this year.

In an extraordinary year for the movie industry, broadcast platforms have taken a big place due to the emergence of COVID-19. As expected, the closing of the box office forced the “re-invention” of the heroes and, in fact, many of the award-winning films today. Oscar Released in services upon request.

This is why you love platforms NetflixToday’s live-streaming giant, it tops the charts in the top categories with 35 nominations, including “Mank,” which has ten. On the other hand, this version of the awards could represent a milestone in the academy as there are more female candidates and a record number of people of color nominated.

Oscar 2021: party times

  • Peru7:00 pm
  • Colombia 7:00 pm
  • Ecuador7:00 pm
  • Mexico 7:00 pm
  • Chile: 9:00 pm
  • Argentina 9:00 pm
  • Brazil: 9:00 pm
  • US: 8:00 PM (Eastern Time) / 5:00 PM (Pacific Time)

On which channel to watch the Oscars 2021 in Los Angeles?

As every year, despite the new reality that afflicts the world due to the Coronavirus, the Oscar 2021 It will be sent over different open signal channels depending on – of course – the country you are in. Thus, according to what was known until now, the event will be responsible for signals TNT s TNT Series In Latin America, while ABC You will do the same for you United State. As well as that, Azteca TV The award ceremony will air in Mexico.

  • TNT – (102 Movistar TV / 702 Claro)
  • TNT Series – (103 Movistar TV / 612 Claro)

Oscar 2021: Where will the awards ceremony take place?

The Oscar They’re heading to Union Station in downtown Los Angeles for the first time this year, but the historic site and bustling transportation hub is already a movie star. The impressive building of John Parkinson and his son Donald Parkinson, which combines both Mission and Art Deco architectural styles, has appeared in blockbuster films since it was completed in 1939, with supporting roles in films from “Blade Runner” to “The Dark Knight Rises”. (“Batman: The Rise of the Dark Knight”).

READ  Alberto Del Rio and the Hell he lived when he was sued for ex-Paige

“Visually, it’s a great place and it’s a trip to old Hollywood,” said JJ Levine, the site’s manager. “I love that the Oscars will be there.” Union Station has appeared in auto ads, reality shows, and dramas (Levine was filmed there for “NCIS: Los Angeles”). But the beamed ceilings, Spanish tile floors, and sumptuous bronze chandeliers really shine in cinema, serving as a train station, bank, police station, club and airport.

Through its corridors and main lobby, gangs (‘Bugsy’), drug dealers (‘Mike’s Murder’ / ‘Mike’s kill’), political protesters (‘The Way We Were’), Munchkins (‘Under the Rainbow / Asylum in Hollywood) and even a foreigner disguised as a railroad captain (“species” / “species”), “says director Tom Anderson in his 2003 documentary“ Los Angeles plays itself ”.

It’s the “Favorite Kidnapping Site” in movies like “Nick of Time” and “To Live and Die in LA” and it hardly does the same “Yes”. Union Station just completed an 8-year restoration project worth $ 4.1 million so it will look its best to stars and viewers around the world on Sunday at the Oscars.

The complete list of Oscar nominees

Best Supporting Actress

  • Maria Bacalova – “Borat Subsequent Moviefilm”
  • Glenn Close – “Hillbilly Elegy”
  • Olivia Coleman – The Father
  • Amanda Seyfried – “Mank”
  • Yoh – Jung Yeon – “Minari”

Best fashion design

  • Emma – Alexandra Byrne
  • “Black Bottom What Rainy” – Ann Roth
  • “Mulan” – Pina Deigler
  • “Pinocchio” – Massimo Cantini Parini

Best original soundtrack

  • “Da 5 Bloods” – Terence Blanchard
  • Mank – Trent Reznor y Atticus Ross
  • Minari – Emile Moseri
  • “World News” – James Newton Howard
  • “The Soul” – Trent Reisnor, Atticus Ross and John Baptiste

Adapted best screenplay

  • “Borat Subsequent Moviefilm” – Sacha Baron Cohen, Anthony Haynes, Dan Swimmer, Peter Payneham, Erica Revinuja, Dan Maser, Jenna Friedman and Lee Kern
  • “Father” – Christopher Hampton and Florian Zeller
  • “Nomadland” – Chloe Chow
  • “One Night In Miami” – Kemp Bowers
  • “White Tiger” – Ramen Bahrani

Best Original Screenplay

  • “Judas and the Black Christ” – Will Pearson and Shaka King
  • “Minary” – Lee Isaac Chung
  • “Promising young woman” – Emerald Fennell
  • “The Sound of Metal” – Darius Marder and Abraham Marder
  • “The Chicago Trial 7” – Aaron Sorkin

Best Animated Short Film

  • “Burrows” – Madeleine Charfian and Michael Cabarat
  • “Genius Loci” – Adrien Mérigeau y Amaury Ovise
  • “If anything happens I love you” – Is McCormack and Michael Jovier
  • “The Opera” – Eric Oh
  • “Yes-People” – Jessley Dary Haldorson and Arnar Gunnarson

Best Short Fiction Film

  • “Feeling Fun” – Doug Rowland and Suzanne Rosinski
  • “The Message Room” – Elvira Lind and Sophia Sundarvan
  • “The Present” – Farah Nabulsi
  • “Two Distant Strangers” – Travon Free y Martin Desmond Roe
  • “White Eye” – Tomer Shushan and Shera Huchman
READ  The Palace in which Chespirito spent his last days (luxuries, style and cost of ownership) - Prensa Libre

Best Supporting Actor

  • Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
  • Daniel Kaluuya – “Judas and the Black Christ”
  • Leslie Odom, Jr. – One Night in Miami
  • Paul Racy – Paul Racy
  • Lakeith Stanfield – “Judas and the Black Christ”

Best Feature Documentary Film

  • “Collective” – ​​Alexander Nanao and Bianca Awana
  • “Crip Camp” – Nicole Newnham, Jim Lieberecht and Sarah Boulder
  • “Agent of the Mole” – Mighty Bardi and Marcela Santibanez
  • “My Octopus Teacher” – Pippa Ehrlich, James Reed, and Craig Foster
  • “Time” – Garrett Bradley, Lauren Domino and Kylin Quinn

Best Short Documentary Film

  • “Colette” – Anthony Giacchino and Alice Doyard
  • “A Concerto is a Conversation” – Ben Proudfoot and Chris Bowers
  • “Don’t be separated” – Anders Hammer and Charlotte Cook
  • “Hunger in question” – Skye Fitzgerald and Michael Schuermann
  • “Latasha’s Love Song” – Sophia Nahle Alison and Janice Duncan

Best International Film

  • “Another round” – Dynamarca
  • “Better days” – Hong Kong
  • “Collective” – ​​Romania
  • “The man who sold his skin” – Tunes
  • “Ko Fades Aida?” – Bosnia and Herzegovina

Better sound

  • “Greyhound” – Warren Shaw, Michael Menkler, Borders and David Wyman
  • “Mank” – Ren Cleese, Jeremy Mouloud, David Parker, Nathan Nance, Drew Kunen
  • “News Of The World” – Oliver Tarney, Mike Prestwood Smith, William Miller and John Pritchett
  • “The Soul” – Raine Cleese, Coya Elliott and David Parker
  • “Sound Of Metal” – Nicholas Becker, Jaime Baksht, Michelle Kotolink, Carlos Curtis and Philip Blath

Best production design

  • “Father” – Peter Francis and Cathy Featherston
  • “Bottom of what Rainey is black” – Mark Riker, Karen O’Hara and Diana Stoton
  • “Mank” – Donald Graham Burt and Jean Pascal
  • “News of the World” – David Crank and Elizabeth Kennan
  • “Tenet” – Nathan Crowley and Cathy Lucas

The best montage

  • “Father” – Yorgos Lambrinus
  • “Nomadland” – Chloe Chow
  • “Promising young woman” – Frederic Thoraval
  • “The Sound of Metal” – Mikkel EG Nielsen
  • “The Chicago Trial 7” – Alan Baumgarten

Best photography

  • “Judas and the Black Christ” – Sean Bobbitt
  • “Deficiency” – Eric Messerschmidt
  • “News of the World” – Dariush Volski
  • “Nomadland” – Joshua James Richards
  • “The Chicago Trial 7” – Phedon Papamichael

Better visual effects

  • “Love And Monsters” – Matt Sloan, Genevieve Camilleri, Matt Everett and Brian Cox
  • “The Midnight Sky” – Matthew Casemir, Christopher Lawrence, Max Solomon and David Watkins
  • “Mulan” – Sean Faden, Anders Langlands, Seth Murray and Steve Ingram
  • “The One And Only Ivan” – Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones and Santiago Columbo Martinez
  • “Tenet” – Andrew Jackson, David Lee, Andrew Lockley and Scott Fisher
READ  Maluma and J Palvin cause discomfort to Colombia over their stance on national strike | People | entertainment

Best makeup and hairstyle

  • “Emma” – Maryse Langan, Laura Allen and Claudia Stoles
  • “Elephantine Hillbilly” – Eren Kruger Makash, Matthew Mongle and Patricia Dehany
  • “Ma Rainey’S Black Bottom” – Sergio Lopez Rivera, Mia Neal and Jamaica Wilson
  • “Mank” – Gigi Williams, Kimberly Sittery and Colin LaBave
  • “Pinocchio” – Marc Collier, Dalia Cooley and Francesco Pigoretti

Best Animated Film

  • “Forward” – Dan Scanlon and Corey Ray
  • “Over the Moon” – Glenn Kane, Jenny Rim and Belen Chow
  • “A Shau the Sheep Movie: Farmageddon” – Richard Phelan, Will Becher and Paul Kewley
  • “The Soul” – Pete Doctor and Dana Murray
  • “Wolfwalkers” – Tom Moore, Ross Stewart, Paul Young and Stefan Roelants

Best original song

  • “Fight For You” by “Judas and the Black Christ” – music by her ERI Dernst Emil II; Lyrics to her and Tiara Thomas
  • “Hear My Voice” from “The Trial of the Chicago 7” – Música por Daniel Pemberton; letras by Daniel Pemberton y Celeste Waite
  • “Husavik” de “Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga” – Música y letras por Savan Kotecha, Fat Max Gsus y Rickard Göransson
  • “Io Sì (Seen)” from “The Life Ahead” – Música por Diane Warren; Letras by Diane Warren and Laura Bossini
  • “Speak Now” de “One Night in Miami” – Música y letras por Leslie Odom, Jr. y Sam Ashworth

best actor

  • Riz Ahmed – Sound of Metal
  • Chadwick Bosman – Ma Rainey’s Black Bottom
  • Anthony Hopkins – “The Father”
  • Gary Oldman – “Mank”
  • Stephen Yoon – “Minari”

Best Actress

  • Viola Davis – “Ma Rainey’s Black Bottom”
  • Andhra Day – “The United States Vs. Billie Holiday”
  • Vanessa Kirby – “Cut from a Woman”
  • Frances McDormand – Nomadland
  • Carey Mulligan – “Promising Young Woman”

Best director

  • Thomas Winterberger – “Another Tour”
  • David Fincher – “Mank”
  • Lee Isaac Chung – Minari
  • Chloe Chow – “Nomadland”
  • Emerald Fennell – “promising young woman”

the best movie

  • “The Father” – David Parfit, Jean-Louis Levy and Philip Carcasson (Productores)
  • “Judas and the Black Christ” – Shaka King, Charles D. King E Ryan Coogler (Producers)
  • “Mank” – Ceán Chaffin, Eric Roth and Douglas Urbanski (Producers)
  • Minari – Christina Oh (Producer)
  • “Nomadland” – Frances McDormand, Peter Spears, Molly Asher, Dan Janvie, and Chloe Chow (Producers)
  • ‘A Promising Young Woman’ – Ben Browning, Ashley Fox, Emrald Fennell and Josie McNamara (Productores)
  • “Sound of Metal” – Bert Hamlink and Sasha Ben Harrush (Producers)
  • “The Trial of the Chicago 7” – Mark Platt and Stuart Pesser (Productores)

It may interest you