East Africa News Post

Complete News World

How much does a person spend daily to buy basic food baskets?

How much does a person spend daily to buy basic food baskets?

In August, a person spent an average of $2.07 on food from the basic basket in urban areas, according to data from the National Electoral Office.

In August, a person spent an average of $2.07 on food from the basic basket in urban areas, according to data from the National Office of Statistics and Census (ONEC). If 10% of the cost of cooking the products is added, the cost rises to $2.28.

However, if compared to food prices in January this year, the cost per person was $1.99.

In rural areas, the cost was $1.34 per person.

Foods in the basic basket, such as cereals and vegetables, are those whose prices rose the most in 2022 in El Salvador. / EDH photo archive

For a family of four

Meanwhile, daily food costs for a family group of about 4 people were $8.50 as of August, but only consumed basic foods (eg: beans, rice, tortillas, eggs, bread). But in January of this year, those expenses amounted to $8.16.

In rural areas the cost was $6.30.

A quintal of corn can be found for as much as $30.00 and its influence is reflected in the preparation of tortillas. Photo by EDH/Jessica Orellana

They eat less

A survey conducted by Francisco Gavidia University showed that residents have stopped consuming beef, chicken and eggs due to high costs.

See also  This is the list of the richest people in the world for the year 2024, according to Forbes magazine